:: به فروشگاه tambrestan خوش آمدید ::

سکه مسی فلوس ممالک محروسه 1272

سکه مسی فلوس ممالک محروسه 1272

سکه مسی فلوس ممالک محروسه ایران 1272

 روی سکه پشت سکه
فلوس شیر نشسته و خورشید
ممالک محروسه ایران برگ زیتون
برگ زیتون تاج
  1272
تاریخ

 

سال ضرب: 1272

 • ضرب: ایران و اطریش
 • جنس: مس
 • وزن:
 • قطر: 25 میلیمتر
 • خرید پستی سکه فلوس ممالک محروسه ایران

  جهت مشاهده این سکه روی لینک زیر کلیک کنید

   http://www.tambrestan.com/Products/Images/Foloos.jpg

  توجه: با توجه به افزایش تعرفه پست سفارشی و پیشتاز و نظر به اینکه از یک گرم تا 250 گرم نرخ مرسوله به یک میزان میباشد , به شما خریدار محترم پیشنهاد می گردد در صورت تمایل به خرید تمبرهای خارجی از این فروشگاه , می بایست چند محصول با هم سفارش داده شود تا حداقل ارزش بسته بغیر از هزینه پست 100000 ریال باشد و در نهایت هزینه پستی و بسته بندی برای شما و ما  بصرفه باشد.

  جهت بهبود کیفیت سرویس دهی و ارائه کالاهای مورد نظر خود لطفا در نظر سنجی ما شرکت نمائید.

  سکه‌های مسین

  مس قدیمترین فلزیست که توسط بشر کشف شده‌است. استفاده انسان از این فلز به حدو شش یا هفت هزار سال پیش از میلاد می‌رسد. ایرانیان نیز از زمانهای بسیار دور با مس آشنا بوده‌اند. درباب پیشینه کاربرد این فلز در ایران نویسنده کتاب «تاریخ سکه» آورده‌است: «برای اولین بار در حدود هزاره پنجم پیش از میلاد فلز مس در ایران مورد استفاده قرار گرفت.»

  پیش ازاسلام در ایران سکه‌های مسی در میان مردم رایج بوده و پس از اسلام نیز تا دوران قاجاریه و حتی مدتی از دوره پهلوی این نوع سکه نقش مهمی را در امر دادو ستد مردم دارا بوده‌است. البته این سکه جزو کم بهاترین پول در جریان بوده و از آنجا که رنگ پول‌های مسی پس از مدتی سیاه می‌شده، بدانها «پول سیاه» می‌گفتند و آنرا درمقال «پول سفید» به کار می‌بردند که منظور سکه‌های سیمین بوده‌است.

  سکه‌های مسی به خصوص در دوره ناصرالدین شاه و بعد از آن تا پایان سلسله قاجاریه نوسان زیادی داشت و ارزش آن نسبت به پولهای دیگر ثابت نبود و پیوسته تغییر می‌کرد. به همین جهت نمی‌توان ارزش سکه‌های مسی را نسبت به دیگر سکه‌ها تعیین نمود. به طوری که مدام در مناطق مختلف کشور تغییر می‌کرده‌است. در کتاب «وقایع اتفاقیه» اعتماد السلطنه برخی از نوسانات ارزش پولهای مسی را چنین آورده‌است: «درسال ۱۲۹۶ قمری پول سیاه در شیراز و اطراف شیراز خیلی کم شده‌است» و «حال صرف پول سیاه و سفید پانزده شاهی.» و «بیشتر صدمه خلق بواسطه پول سیاه است که قریبصد هزار تومان پول سیاه در شیراز موجود است و پول سفید پیدا نمی‌شود صرف پول سیاه و سفید تومانی سی شاهی است[ سال ۱۳۱۱ قمری!.» و «صرف پول سیاه و سفید تومانی یک قران و سی شاهی است [ سال ۱۳۱۲ قمری!.»و «پول سیاه که حکم شده شصت شاهی که یک قران باشد [ سال ۱۳۱۷قمری!.» در کتاب «افکار اجتماعی و سیاسی» هم شاهدی از کمیابی پول سیاه در اواخر حکومت قاجاریان آورده‌است: «براثر کمیابی پول سیاه که رواج مملکت است. معاملات رعیت مسدود شده‌است.» با بررسی سکه‌های مسین قاجاریه و مقایسه آنها با سکه‌های زرین و سیمین این دوره نتایج جالب توجهی آشکار می‌گردد که می‌توان آن موارد را اینگونه جمع بندی کرد: الف - وزن سکه‌های مسی غالباً بیشتر از دیگر سکه هاست. ب - در این دوره نیز مانند ادوار پیش سکه‌های مسی دارای تصاویر حیواناتی نظیر شیر، فیل، گوزن، طاووس، ماهی و… و نیز تصویر خورشید، ستاره و… می‌باشد. ج - بر بیشتر آنها به خصوص در دوره‌های محمد شاه و ناصرالدین شاه واژه «فلوس» ضرب شده‌است. د - در این دوران سکه‌های مسی را به نامهای غاز، کلوار، پاپتی، جندک، قمری، عباسی، صناری و… می‌خواندند.

  نکته بسیار مهمی که باید از خصوصیات سکه‌های مسین برشمرد فراوانی این سکه‌ها و دارا بودن نقوش حیوانات مختلف است که پیوسته توانسته‌است علاقمندان این رشته علمی را در کشف حقایق زندگی پیشینیان یاری دهد و پر مسلم است که این خود جاذبه هنری و فلکوری بسیار با ارزشی را برای سکه‌های مسین ایجاد نموده‌است. بانو ملکزاده بیانی نیز اشاره‌ای به نقوش سکه‌های مسی دارد او در کتاب «تاریخ سکه» می‌نویسد: «پیکر حیواناتی که بر این سکه‌ها هست همان حیوانات زمان هخامنشیان و ساسانیان است.» نکته دیگری که از سکه‌های مسی می‌توان بدان اشاره کرد، اینکه چون ضرب این نوع سکه‌ها در اختیار حکمرانان محلی بوده‌است این امر برای آنان یک منبع کسب درآمد کلان به حساب می‌آمده بدین ترتیب که به فرمان ایشان هر از گاهی به هر بهانه‌ای که دست می‌داد، نظیر فرارسیدن اعیاد و جشنها و… سکه‌های مسی قدیم به بهای کم جمع آوری می‌شد و سکه‌های جدید الضرب به بهای بیشتر میان مردم پخش می‌گردید و از این طریق مابه التفاوت سکه‌های قدیم و جدید که سرمایه کلانی را تشکیل می‌داد از مردم کسب می‌کردند. در پایان یادآور می‌شود که شاردن جهانگرد فرانسوی از قول «پلینیوس» می‌نویسد: «نخستین کسی که در روم از مس سکه زد پادشاه سوریوس بود.  دسته : نرم افزار
  برچسب ها : سکه مسی فلوس ممالک محروسه 1272 , سکه مسی , فلوس , ممالک محروسه ایران , 1272
  قیمت : ریال
  تخفیف : -
  قیمت نهایی : ریال

  ارسال نظر

  نظرات کاربران :

  نویسنده: مهدی | وب سایت | جمعه 15 آذر 1392 ساعت '7:57

  قیمتش چنده؟


  » محصولات مرتبط


  سکه 10 شاهی مسی رضاشاه 1314 با کنگره - عالی
  خرید پستی سکه 10 شاهی مسی رضاشاه 1314 با کنگره - با کیفیت بسیار عالی موجودی فقط یک عدد
  قیمت : 900,000 ریال
  سکه100دیناری ناصرالدین شاه قاجار
  خرید پستی سکه 100 دیناری ناصرالدین شاه قاجار کفیت از تصویر بهتر می باشد بعلت فرصت کم اسکن گذاشته نشد
  قیمت : ریال
  سکه نقره 2000 دینار احمد شاه 1334 ه ق
  خرید پستی سکه نقره 2000 دینار احمد شاه 1334 هجری قمری Ahmad Shah 2000 Dinar Coin
  قیمت : 550,000 ریال
  تبليغاتX